Informatika - Orašje

Upis na studij Informatike

Odjel u Orašju: Sljedeći pristupnici mogu se upisati  u akademskoj  2017./2018. godini

Studij:  Informatika

Status:  Redovito uz plaćanje

Toni Pejić

Emil Zahirović

Ivana Đukić

Petar Anđić

Denis Dizdarević

Dario Mišković

Ivan Lušić

Tarik Mulahalilović

Mihael Đukić

Matej Vukić

Status: Izvanredno

11.

Matej Mihelić

12.

Edi Karahodović

13.

Mateo Stojanović

Upis pristupnika vršit će se  14.7.2017. godine od  14:00 do 17:00 sati i u subotu 15.7.2017. godine od 10:00 do 12:00 sati te je potrebno je priložiti sljedeće:

1. Indeks i upisni materijal (u referadi)
  2. Dvije fotografije (format  4/6 );
  3. Originalne dokumente (ukoliko ih nisu priložili prilikom prijave);
  4. Priznanicu o uplaćenim troškovima studiranja (Žiro račun Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti: 154 921 200 517 5071 kod Intesa Sanpaolo banka d.d.) u iznosu od 900,00 KM
  5. Priznanicu o izvršenoj uplati 10 KM za Studentski zbor (Žiro račun Studentskog zbora: 3381302231566875)

Kandidati koji se ne upišu u vremenu predviđeno za upise, gube pravo upisa.

Napomena: Pristupnici koji su ostvarili pravo na upis u prvu godinu studija  u odjelu u Orašju, a obrazovne isprave stekli nakon 30.9.1992. godine izvan Bosne i Hercegovine, trebaju donijeti i rješenje o nostrifikaciji i ekvivalenciji obrazovnih isprava.

Zahtjev za nostrifikaciju podnosi se Ministarstvu prosvjete, znanosti, kulture i športa Županije Posavske  (Jug 2- obilaznica) a pristupnici mogu u referadi 14.7.2017. godine  u 14:00 sati podići svoje originalne svjedodžbe radi ovjere fotokopije.

Informatika - Orašje

uskoro tekst

Izgradnja ITS-a za učenje i poučavanje za potrebe Američke mornarice

Djelatnici studija informatike fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru u suradnji s profesorima iz Splita prof.dr.sc. Slavomirom Stankovom, doc. dr.sc. Brankom Žitkom, doc. dr.sc. Ani Grubišić i ostalim suradnicima sudjeluju u izgradnji inteligentanog sustava za e-učenje (Adaptive Courseware based on Natural Language Processing - AC & NL Tutor), koji financira znanstveni ured Američke mornarice "Office of Naval Rersearch" - grant N00014-15-1-2789.
Ishod projekta uključuje razvoj gotovo potpuno automatiziranog inteligentnog tutorskog sustava za učenje i poučavanje u proizvoljnom deklarativnom područnom znanju uz komunikaciju na prirodnom jeziku. Automatizacija će se odraziti u generiranju i prilagodbi znanja o učeniku, kao i znanja o metodama poučavanja.
Oblikovanje područnog znanja u modulu stručnjaka će također biti automatizirano (računalni stručnjak koristi ekstrakciju računalog znanja), umjesto ručne (živi stručnjaci oblikuju područno znanje). Štoviše, stvaranje, odabir, sekvenciranje i prezentacija elemenata računalom oblikovanih nastavnih sadržaja će biti u potpunosti automatiziran.
Obrada prirodnog jezika će se primjenjivati tijekom dvosmjerne komunikacije u svim fazama učenja, poučavanja i testiranja znanja. Oblikovanje nastave u ovom sustavu će ponuditi nekoliko scenarija učenja, podučavanja i testiranja učenikova znanja.
Projekt traje od 1. rujna 2015 do 31 kolovoza 2018.

Oracle akademija

ORACLE je vodeća tvrtka koja pruža razne usluge od baza podataka i informacijskih sustava, do Java programskih rješenja. Ova tvrtka također ostvaruje i suradnju s edukacijskim ustanovama u svijetu, pružajući pri tome vlastite resurse i usluge, a sve u cilju obrazovanja mladih stručnjaka iz područja ICT-a. Akademske 2015/2016 godine Fakultet prirodoslovno matematičkih i odgojnih znanosti ostvario je suradnju s ovom vodećom tvrtkom te postao institucionalni član ove akademije. Fakultet prirodoslovno matematičkih i odgojnih znanosti kao član ovog programa u ponudi pruža razne resurse u pogledu programske podrške (koja je besplatna za sve naše članove akademije), te naravno tečajeva koji se izvode u sklopu raznih kolegija. Svi studenti na studiju "Informatike" mogu besplatno slušati program "Oracle Database Design and Programming with SQL" unutar predmeta Baze podataka, te "Java fundamentals" na diplomskom studiju iz kolegija "Programiranje u Javi".

Nvidia Education Center

Nvidia Education Center je centar za obrazovanje zamišljen kao potpora u edukaciji studenata, profesora i drugih sudionika u nastavnom procesu kroz korištenje modernih tehnologija i trendova u razvoju više-jezgrenih grafičkih i općenamjenskih procesora te programiranje istih kroz kolegij ”Paralelno programiranje” koji je uveden akademske 2014./15. godine na studiju Informatike na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti. S obzirom na veliko priznanje Fakultetu za dosadašnji rad u promoviranju CUDA tehnologije, od Nvidia korporacije Fakultet je dobio donaciju računalne opreme u iznosu od $4000 - grafički akcelerator naziva Tesla k40 – koji je namijenjen za najzahtjevniju obradu podataka i numeričke proračune te dvije grafičke kartice naziva Geforce GTX 980 koje će služiti za obradu slike, videa i za manje zahtjevnu obradu obradu podataka i numeričkih proračuna. Osim donacije u vidu opreme Fakultet je dobio pristup Cloud Training platformi s nastavnim sadržajima, pristup webinarima koje vode eksperti iz različitih područja, dodatne nastavne materijale, kao i pristup tehničkoj službi.